Latest Posts

Evde İngilizce Öğrenmek için 5 Yöntem!

evde ingilizce öğrenme yöntemleri

Dünyanın en çok konuşulan dillerinden biri olan İngilizce ile hemen hemen dünyanın tamamında iletişim kurmak mümkün. İngilizce öğrenmek isteyenlerin amaçlarından biri de bu avantajı kullanmaktır. İngilizcenin sağladığı avantajlardan bir diğeri, akademik düzeyde araştırma ve okuma yapmak isteyenler için geniş bir kaynak yelpazesi sunmasıdır. Çünkü bilim dili olarak da adlandırılan İngilizce ile kaynak erişiminde küresel bir yaklaşım yakalamak oldukça basit.

 Bu gibi sebeplerden dolayı evde İngilizce öğrenmek isteyenler için 5 etkili yöntemi bir araya getirdik.Ama unutulmamalıdır ki, İngilizce öğrenimindeki en önemli metot, kişinin kendi öğrenme yaklaşımına uygun bir yol haritası oluşturması, gerekirse bunun için destek almasıdır. Dolayısıyla bu içeriğimiz sadece öneri maksadıyla hazırlanmış olup, yol haritanızı belirlerken ilham alabileceğiniz bir kaynak niteliğindedir.

Evde İngilizce Nasıl Öğrenilir?

Evde İngilizce nasıl öğrenilir sorusu, kısıtlı kaynaklara sahip bireyler tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Bu kısıtlılıktan kastedilen, maddi veya zaman sınırıdır. Dolayısıyla bu başlık altında evde İngilizce nasıl öğrenilir sorusuna 5 etkili yöntemi sıralayarak cevaplandırıyor olacağız.

1.Gramer Yapısını Öğrenmek

İngilizce’nin gramer yapısını öğrenerek işe başlamak en etkili yöntem olacaktır. Gramer yapısını öğrenirken akıldan çıkartılmaması gereken en önemli husus; hangi amaçla dili öğrendiğiniz gerçeğidir. Günlük konuşma veya akademik anlamda dili kavramak istiyorsanız, gramer yapısı için sarf edeceğiniz çaba da değişiklik gösterecektir. Dolayısıyla bu ayrımı yaptıktan sonra gramer bilgisini edinerek işe başlamalısınız. İngilizce gramer yapısını öğrenirken en etkili ve kolay yöntem, ana dilinize ait gramer yapısını da iyi derecede bilmek olacaktır. Bu sayede İngilizce’ye ait gramer yapısını oldukça kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

2.Kelime Ezberi Yapmak

İngilizce dilini evde öğrenmek isteyenler için ikinci adım kelime ezberleme ve kelime tekrarı yapmak olacaktır. Bunun için ev içinde karşılaştığınız nesnelere ait İngilizce anlamlarını not alarak günlük 10-15-20 dakika gibi sürelerde belirlediğiniz kelimelere ait ezberler ve tekrarlar yapmalısınız. Bu sayede ezberde kalıcılık sağlayabilirsiniz. Bununla beraber, öncelikli kelimeleri ezberlemiş olursunuz ve daha sonrasında kelime düzeylerini arttırarak ilerlemek istediğiniz seviyeye adım adım çıkabilirsiniz.

Kelime ezberi için ev içinde yaklaşık 30 dakika gibi bir süre ayırmak, zaman sınırı yaşayanlar için yeterli olabilecek düzeydedir. Ancak bu gibi kısıtla sürelerde en önemli husus, durumun sürdürülebilirliğini sağlamaktır. Dolayısıyla ezber ve tekrar egzersizlerini her gün mutlaka yapmalısınız.

3.İngilizce Kitaplar Okuyun

Gramer ve kelime ezberini yeterli düzeyde karşıladığınızı düşündüğünüz takdirde üçüncü adım olarak İngilizce dilinde yazılı kitaplar okumaya başlayabilirsiniz. Bu sayede evde İngilizce öğreniminde ilerleme kaydedebilirsiniz. Özellikle okuma becerisini ilerletmek için oldukça etkili bir yöntem olacaktır.

4. İngilizce Film ve Dizi İzleyin

Bahsedilen adımlardan sonra dili anlama ve bilgi seviyenizi ilerletmek için İngilizce seslendirmeli dizi ve film izlemeniz dördüncü bir adım olarak sayılabilir.

Bu sayede kelime telaffuzlarına ait bilgi birikiminizi arttırabilirken, aynı zamanda ilk kez duyduğunuz kelimeleri not alarak öğrenebilirsiniz. Özellikle evde İngilizce öğrenirken edindiğiniz bilgilerde kalıcılık arıyorsanız bu yöntem oldukça etkili olacaktır.

Dizi ve filmleri ilk olarak Türkçe altayazılı daha sonrasında İngilizce altyazılı ve en son adım olarak sadece İngilizce seslendirme ile izleyebilirsiniz. Zaman içinde kaydedeceğiniz adımlar ile seviyeyi değiştirebilirsiniz.

5. Anadili İngilizce Olan Bir Arkadaş Edinin!

İngilizce konuşmak, dili daha iyi öğrenmenizi sağlayacaktır. Dolayısıyla ana dili İngilizce olan bir arkadaş edinmek, dil pratiği için ihtiyaç duyduğunuz çözümü sağlarken, konuşma pratiğinizde de ilerleme sağlamanıza yardımcı olacaktır.

Bunun için İngilizce öğrenme platformlarını kullanabilir, günlük 20-30 dakika gibi konuşma pratikleriyle İngilizce dil bilginizi daha da geliştirebilirsiniz.

    Leave a Reply

    Your email address will not be published. Required fields are marked*